1. Концепт. Ділянку варто обирати під концепт комплексу, яким ви хочете займатися. Якщо вашою спеціалізацією є створення готелів чи відпочинкових будинків на природі, то важливим при виборі є такі фактори як: віддаленість, тиша, вид, орієнтація на схід чи захід сонця, а також близькість до річки, озера та лісу. Якщо ви створюєте локацію, яка буде працювати вже на сформований туристичний потік важливо знати одразу, у чому буде її виграшність.
2. Пошук того самого місця. Існує багато варіантів, де і як можна шукати ділянку для вашого готелю. Вирішальним фактором є масштаб концепту. Якщо ви хочете запустити готель для 20-30 гостей, то хорошим варіантом є пошук вже існуючих домогосподарств, із під’їзною дорогою та підведеною селектрикою. Почати можна з пошуку ділянок із будівлями у тих регіонах, які вас цікавлять в першу чергу.
3. Комунікації. Коли ви обираєте купівлю не забудованої ділянки у гарному місці, подалі від туристичного потоку — це автоматично дозволяє знайти кращу ціну землі. Звичайно, вашим завданням є розрахувати вартість додаткової інфраструктури, зокрема проведення світла та будівництво дороги. Під’єднання до електрики є досить затратним та може винести до 50% від загального бюджету на будівництво. Підключення до трансформаторної підстанції на 250 кВт обійдеться у 135 тис. дол.
4. Місто, село чи безлюдна місцевість. Це визначить, наскільки дорого буде утримувати персонал. Чи він буде проживати у самому готелі, чи добиратиметься самостійно, чи потрібен буде трансфер або навіть окремий будинок для персоналу.
5. Перспективи розвитку. Потрібно завжди бути на декілька кроків попереду. Наприклад, Славськ хоче запустити зовсім інший стандарт гірськолижного курорту. Така методика стратегічного розвитку ще не мала аналогів в Україні. Планується будівництво 45 кілометрів лижних трас і витягів, які охоплять від 200 і більше гектарів, починаючи від Рожанки.
6. Місце дорівнює ЦА. Розташування в центрі міста чи в радіусі 30 кілометрів від нього, гарантує, що до вас приїдуть люди, які не знали про готель до цього. Добре враховувати, щоб гості могли добратись до вашого готелю на таксі. Чим віддаленіше, тим більша обмеженість аудиторії. У цьому випадку люди їхати туди цілеспрямовано.
7. Орієнтація по сонцю. Навряд чи ви хотіли б, щоб усі вікна виходили на північ або перебували в оточенні лісу. Для когось важливим ритуалом є зустріч заходу сонця, особливо в горах. Це справді магічне явище і хотілося б, щоб гості могли б відчути та прожити ці емоції. А ще, це — це один із основних принципів, за якими ми створюємо проекти.
8. Форма і забудова прилеглої території. При проектуванні слід дотримуватись нормативів відступів між спорудами, септиками і т. п.. Будувати щільно не завжди вийде, а ділянка неправильної форми, зі значними перепадами, ускладнить створення проекту.
9. Складність рельєфу. Може призвести до будівництва додаткових укріплень: підпірних стін, дренажу, водовідводу. Складнощі рельєфу помітні неозброєним оком: перепади, тріщини в землі, розломи, сліди підтоплення.
10. Можливість для під’їзду спецтехніки. Зняти верхній шар землі, вирівняти майданчик, розрівняти купу щебеню, зробити під’їзну колію — все це робота бульдозера. Далі на ділянці працюватимуть вантажівки, екскаватор, крани та інша габаритна техніка. Якщо КАМАЗ зможе без проблем виїхати на місце будівництва — значить можна рухатись далі.
11. Цільове призначення землі. Слід заздалегідь вивчити містобудівні умови та обмеження, які можуть виникнути ще до проектування готелю. Ідеально, якщо вам одразу вдасться знайти ділянку під будівництво та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування. Також варто знати, що можна змінити призначення ділянки, звернувшись до сільської, селищної чи міської ради. Це у випадку, якщо ділянки є приватною власністю, а не державною чи комунальною.
Зміна цільового призначення відбувається за ініціативи власника земельної ділянки та згідно проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на місцевості. Необхідно мати із собою розроблену документацію із землеустрою, погодити проект місцевою радою та внести відомості до Державного земельного кадастру.
12. Існуюча інфраструктура на ділянці. Актуально, якщо ви обираєте варіант купівлі старої відпочинкової бази або готелю. В Україні багато таких локацій і тренд реновації на піку. Найчастіше вони знаходяться у мальовничих куточках і вже мають свої підстанції та всі готові документи. До ціни такої ділянки потрібно додати вартість демонтажних робіт: перенос існуючих комунікацій важко погоджувати між різними підрядниками, тому це часто може затримати терміни виконання робіт.
13. Площа для розширення. Ви маєте дивитись у майбутнє ще на етапі розробки концепції. Можливо, через кілька років на території комплексу буде ще один кампус, готель чи ресторан. Під це необхідна продумати інфраструктуру. Наприклад, ви починаєте з декількох будинків. Якщо у позиціонуванні плануєте продавати тишу, варто подбати не лише про інфраструктуру, а й про те, як зберегти концепцію.
14. Подумати про дозвілля гостей. Давайте розглянемо на прикладі концепції готелю чи відпочинкового будинку посеред природи. Тут достатньо сильних вражень від самого місця розташування і архітектури. Інший варіант — партнерство з розважальними та відпочинковими комплексами, які ви зможете рекомендувати своїм гостям. Ще один, найдорожчий і найбільш якісний варіант — продумувати і реалізувати все від А до Я самостійно та в межах своєї території.
15. Пошук “діамантів”. Земля — це класична інвестиція людей та бізнесів. Багато людей мають приховані діаманти — ділянки, які вони колись купили з думкою, що колись тут можна побудувати відпочинковий комплекс. Часто такі землі вже мають правильне призначення, підведену електрику та справді унікальні для відпочинкових місць. Коли ви вперше чуєте ціну, то вона може вас відлякати, але часто такі місця є справжнім бустером для бізнесу і варті інвестицій. Розшукати такі місця самостійно практично неможливо, це справжня пошукова операція і тут варто знайти надійних партнерів.